Elektrická požární signalizace

Elektrická požární signalizace (EPS) je vyhrazené požárně bezpečnostní zařízení tvořené souborem technických zařízení majících za úkol včasně detekovat a signalizovat vznik a místo požáru v objektu. Instalace požární signalizace požáru je klíčovým předpokladem pro účelnou požární ochranu objektů.

Díky systému EPS je tak možné zabránit vzniku rozsáhlých materiálových škod i ztrátě na lidských životech.

Systém EPS nemusí být instalován v každém objektu. Nutnost zabudování systému EPS stanoví projektová dokumentace (zejména Požárně bezpečnostní řešení), případně může být systém EPS požadován investorem, provozovatelem objektu, bezpečnostními standardy či pojišťovnou.

Zřizování EPS upravuje zákon č. 67/2001 Sb., o požární ochraně, z prováděcích předpisů můžeme jmenovat vyhlášku č. 246/2001 Sb., o stanovení podmínek požární bezpečnosti a výkonu státního požárního dozoru a stavební zákon. Technickou základní normou pro obor EPS jsou normy řady EN 54.

Pokud je systém EPS v objektu navržen, může navazovat a řídit další systémy požární bezpečnosti staveb a jiná technologická zařízení jako jsou např. stabilní hasicí zařízení (SHZ), zařízení pro odvod kouře a tepla (ZOKT), vzduchotechnika (VZT), požární klapky VZT, dveře únikových východů, požární uzávěry, sirény, majáky, evakuační rozhlasy, evakuační výtahy apod.

Mezi základní části EPS patří hlásiče požáru, ústředny EPS a doplňková zařízení jako je zařízení dálkového přenosu (ZDP), obslužné pole požární ochrany (OPPO) a klíčový trezor požární ochrany (KTPO).

Hlásiče EPS pracují na různých fyzikálních principech; vyhodnocují optické, ionizační nebo teplotní parametry prostředí, ve kterém jsou umístěny. Všechny detektory jsou dnes již vybaveny složitou elektronikou řízenou procesorem, umožňující eliminovat plané poplachy.

Systémy EPS mohou být instalovány jako samostatné aplikace nebo jako součásti vyšších integrovaných systémů řízení budov.

Využití grafických nadstavbových vizualizací ve spojení se systémem EPS umožňuje obsluze velmi rychlou orientaci v objektech a budovách, a tím maximální zkrácení doby mezi vznikem požáru a kvalifikovaným požárním zásahem.